Kretingos Šeimos Medicinos Centras - Grybai – pavojinga ir skani pagunda

Parama 2% nuo GPM

PRAŠYMAS PERVESTI 2% GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO SUMOS KRETINGOS ŠEIMOS MEDICINOS CENTRO BENDRUOMENEI
Prašome paremti Kretingos Šeimos Medicinos Centro Bendruomenės veiklą, skiriant mums iki 2 % sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Jums ši parama nieko nekainuoja, o mums - tai galimybė įsigyti naujos medicininės įrangos ir galimybė gerinti paslaugų kokybę.
Maloniai prašome pasinaudoti šio įstatymo teise ir paremti Kretingos Šeimos Medicinos Centro Bendruomenę.

PRAŠYMAS PERVESTI 2% GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO SUMOS KRETINGOS ŠEIMOS MEDICINOS CENTRO BENDRUOMENEI

 

parama_forma_mazytis_2proc

 

Prašome paremti Kretingos Šeimos Medicinos Centro Bendruomenės veiklą, skiriant mums iki 2 % sumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Jums ši parama nieko nekainuoja, o mums - tai galimybė įsigyti naujos medicininės įrangos ir galimybė gerinti paslaugų kokybę. 

 

Maloniai prašome pasinaudoti šio įstatymo teise ir paremti Kretingos Šeimos Medicinos Centro Bendruomenę.

 Grybai – pavojinga ir skani pagunda

 

Grybai – pavojinga ir skani pagundaVirti, kepti, marinuoti, sūdyti, džiovinti: šį rudenį grybus buvo galima ruošti įvairiausiais būdais – gamta nepaigailėjo šių miško skanėstų. Turtingi mineralų, vitaminų kvapnūs grybai taip ir vilioja pietums jų įsidėti didesnę negu dera porciją. Tačiau gydytojai ir specialistai įspėja: persivalgymas - ne tik nuodėmė, – gardūs grybai gali ir į ligoninę nuvyti.

Apsinuodijimai būna skirtingi
„Grybai yra labai maistingas maisto produktas, kuriame gausu baltymų, vitaminų, mineralų. Tačiau atsargiai: grybai – sunkus maistas. Todėl nerekomenduočiau jo valgyti vaikams, sergantiems lėtinėmis skrandžio, kepenų, žarnyno, inkstų, širdies ligomis. Grybų nepatartina valgyti ir seniems ar mažai judantiems žmonėms. Kadangi grybai sunkiai virškinami, nereikėtų jų valgyti vakare, prieš miegą. Ir svarbiausia – kad ir kaip skanu, reikia jausti saiką“, - patarė „Kretingos šeimos medicinos centro“ šeimos gydytojas Algimantas Žeiba.
Jis pasakojo, kad per penkerius jo praktikos metus nepasitaikė atvejo, kad kreiptųsi pacientai, apsinuodiję grybais. Tačiau ištikus tokiai nelaimei į šeimos gydytojus kreiptis ir nereikėtų, nes tikslas – artimiausias priėmimo skyrius.

 

zeiba1

 

„Apsinuodijimas grybais gali būti dvejopas. Apsinuodyti galima netinkamai paruoštais grybais – tokiu atveju po kiek laiko prasideda vėmimas, pykinimas, galvos ar pilvo skausmas. Daug rimtesnis yra apsinuodijimas nevalgomais grybais. Vėlgi žmogų kankina pykinimas, viduriavimas, galvos ir pilvo skausmai. Tada seka šviesusis periodas, kai ligonis pasijaučia lyg ir geriau. Tačiau tuo metu jau irsta kepenys. Po dviejų dienų prasideda kraujavimas. Bet kurio apsinuodijimo atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus“, - sakė A.Žeiba.

Pavojingiausias – grybų ir alkoholio derinys
Pasak A.Žeibos, palyginus su apsinuodijimu daug dažnesnis negalavimas yra dėl per didelio kiekio grybų sutrikusi virškinimo sistema. Tokiu atveju pagrindiniai pagalbininkai yra fermentai ir vanduo. Tačiau prieš juos geriant reikia įsitikinti, ar tikrai kamuoja tik persivalgymas.

 

grybai

 

„Labai svarbu žinoti, kad suvalgius grybų atsiradę negalavimai – tikrai ne apsinuodijimas. Mat apsinuodijus griežtai draudžiama gerti vandenį – jis padeda kraujui dar greičiau įsisavinti nuodus. O sutrikus virškinimui, atvirkščiai, reikia gerti daug skysčių, pasistengti išsivemti, išgerti virškinimą gerinančių fermentų“, - patarė A.Žeiba.
Anot jo, neretai dėl negalavimų grybai būna mažiausiai kalti – nors jų suvalgyta ir nemažai.
„Ypač žmogaus organizmui žalingas yra grybų ir alkoholio derinys. Grybai su spirgučiais, alkoholis, tada vėl grybai – griežtai patarčiau to nedaryti. Šie du produktai vienas kitą pastiprina, o grybai - ir taip sunkus maistas. Geriant alkoholį didėja apetitas, taigi ir grybų tokiu atveju suvalgoma daugiau. O užtenka visai nedaug. Kad ir kaip skanu, bet reikia įvertinti riziką: grybų ir alkoholio kokteilis grasina rimtais sveikatos sutrikimais. Žmogus, grybus užgeriantis alkoholiu, rizikuoja susigadinti kepenis ir kasą“, - kalbėjo A.Žeiba.
Gydytojas patarė nepamiršti, kad net ir geriausi grybai gali kelti pavojų, jei yra netinkamai nuvalyti ir apdoroti.
„Surinktus grybus reikia labai švariai nuvalyti ir nuplauti, kad neužsikrėstume botulizmu, išvengtume bakterijų. Nors yra ne vienas būdas, kaip paruošti grybus žiemai, saugiausias yra marinavimas su actu ir druska. Prieš valgant žiemai paruoštus grybus reikėtų atidžiai apžiūrėti stiklainio dangtelį – jei šis išsipūtęs, grybų, šiukštu, valgyti negalima. Jų valgyti negalima ir tada, jei yra pakitęs kvapas ar matosi pelėsis. Paruoštus grybus reikėtų suvalgyti kuo greičiau“, - patarė A.Žeiba.

Maistingumu prilygsta mėsai ir daržovėms
Nors turi pavojingų savybių, grybai stebina savo maistingumu. Dar prieš porą dešimtmečių buvo kalbama ir rašoma, kad grybas – jokios maistinės vertės neturintis produktas. Tačiau naujausi tyrimai įrodė: grybai yra labai maistingi ir vertingi.
„Tinkamai pagaminti grybai savo savybėmis ir sudėtimi niekuo nenusileidžia mėsai ir daržovėmis. Grybuose gausu baltymų. Kadangi jie auga miške, juose daug mineralų ir vitaminų. Labiausiai naudingas savybes išsaugo džiovinti grybai, o maistingiausia grybo dalis – kepurėlė. Svarbu grybų nerinkti prie kelio – reikėtų paėjėti į miško gilumą bent pusę kilometro, nes grybai sugeria sunkiuosius metalus“, - sakė A.Žeiba.
Jis patarė rinkti tik gerai žinomus grybus, turguose jokiu būdu nepirkti marinuotų ir džiovintų šių miško gėrybių, nes neaišku, kokie tai grybai. „Gerai žinomi grybai bei saikas – ir vis dar besitęsiantis grybų sezonas nesukels problemų“, - kalbėjo A.Žeiba.


• Grybo maistinę vertę lemia klimato sąlygos, augimo vieta, metų laikas.
• Grybai turi tiek pat fosforo, kalio ir kalcio, kaip ir žuvis. Tačiau grybai turi labai mažai riebalų ir angliavandenių.
• Grybai turi geležies, mangano, kobalto, vario, cinko. Juose gausu B grupės vitaminų, vitaminų C, A, fermentų. Net 80 proc. grybo sudaro baltymai, o grybuose aptinkama aminorūgštis lecitinas neleidžia organizme kauptis cholesteroliui.
• Maistui nereikėtų naudoti šalnų pakąstų grybų – juose baltymai yra pradėję irti, prisikaupę nuodingų medžiagų.
• Grybus kepti ir virti reikia ant silpnos ugnies, emaliuotuose induose, uždengtus ir ne ilgiau kaip pusvalandį. Mat ilgiau kepti ar virti grybai yra sunkiau virškinami, sumažėja jų maistinė vertė.
• Organizmas lengviau pasisavina grybus, jei jie – smulkiai supjaustyti.
• Džiovinti grybai vertingas medžiagas gali išsaugoti keletą metų – jei yra laikomi stikliniuose ir sandariuose induose.
• Sūdytus ir marinuotus grybus reikia suvalgyti per metus – vėliau jų kokybė gali būti abejotina. Sūdytų grybų galiojimo laikas – 3-4 mėnesiai.
• Grybus reikia kepti tik svieste.

Viliaus Matulionio, Kretingos ligoninės priėmimo skyriaus vadovo, komentaras
- Per visą šį grybavimo sezoną neturėjome nė vieno paciento, besiskundžiančio, kad apsinuodijo grybais. Tačiau erkių per tuos grybus turėjome sočiai: buvo atvejų, kai per dieną sulaukdavome penkių ar šešių grybautojų, kurie iš miško grįžo ne tik su grybais, bet ir su erkėmis. Apsinuodijimo grybais simptomai lengvai atpažįstami: žmogus vemia, viduriuoja, jį kankina pilvo skausmai. Tokiu atveju nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus. Jokiu būdu nereikia gydytis patiems – geriau savo sveikatą patikėti profesionalams. Paprasčiausias būdas išvengti nemalonumų dėl grybų – rinkti tik gerai žinomus ir išbandytus. Nežinomais grybais geriau tik pasigrožėti, nes gražūs grybai gali būti labai nuodingi. Be abejonės, labai svarbu grybus gerai nuvalyti ir tinkamai termiškai apdoroti.

 

 

 

Straipsnis publikuotas:

Pajūrio naujienos
(474)2010-10-01
Diana JOMANTAITĖ
http://www.pajurionaujienos.com

 

Mes spaudoje

Alergija – liga, turinti daug veidų
Alergija – liga, turinti daug veidų Bendrosios praktikos gydytojas Algimantas Žeiba pastebi, kad alergijų kamuojamų pacientų – vis daugiau. Kretingos šeimos medicinos centro gydytojas Algimantas Žeiba teigė,
Įvertinimas – įpareigojimas dirbti geriau
Įvertinimas – įpareigojimas dirbti geriau „Kretingos šeimos medicinos centro“ direktorės ir gydytojos Augenijos Juknevičienės rankose – garbės ženklas, žymintis jai suteiktą Nusipelniusio Lietuvos
Gydymo sėkmei užtikrinti – pažangios tyrimų technologijos
Gydymo sėkmei užtikrinti – pažangios tyrimų technologijos Kretingos šeimos medicinos centro direktorė Augenija Juknevičienė pasidžiaugė, kad jos vadovaujamoje įstaigoje galima atlikti didelės įvairovės
 Pasitikrinti verta net ir nejaučiant simptomų
    Pasitikrinti verta net ir nejaučiant simptomų Kretingos šeimos medicinos centro bendrosios praktikos gydytoja Boneta Baltrūnienė įsitikinusi, kad vien dalyvauti prevencinėse programose nepakanka – gautus
Kad antibiotikai būtų vartojami tikslingai
Kad antibiotikai būtų vartojami tikslingai Bendrosios praktikos gydytojas Algimantas Žeiba pataria: norint sustiprinti imunitetą, polivitaminus vartoti tik pabaigus antibiotikų kursą. Remiantis tyrimais, beveik 8
Sėkmės raktas – rūpestis pacientais, ne tik šiems susirgus
Sėkmės raktas – rūpestis pacientais, ne tik šiems susirgus Kretingos šeimos medicinos centro vadovė Augenija Juknevičienė įsitikinusi, kad už medicinines žinias ne mažiau svarbus yra gydytojo ir paciento
Susibūrusios po kunigaikštienės Birutės vėliava
Susibūrusios po kunigaikštienės Birutės vėliava Kretingos parapijos namuose apsilankiusios birutietės: (iš kairės) Sigita Stonkienė, Asta Mordvinukienė, Boneta Baltrūnienė ir Kristina Dregval. Lietuvos
Trūksta saulės – nepakanka vitamino D
Trūksta saulės – nepakanka vitamino D   „Vitaminas D yra saulės vitaminas. Statistika parodė, kad net 76 proc. Lietuvos gyventojų šio vitamino trūksta. Todėl tamsiuoju metų periodu mūsų šalies žmonėms
Kretingos šeimos medicinos centro įkurtuvės
  Kretingos šeimos medicinos centro įkurtuvės   Kretingos šeimos medicinos centras šią savaitę pacientus pradėjo priiminėti naujose patalpose Kretingoje Vytauto gatvės 71-ame name. Nuo šiol centras Kretingoje
Didžiausia klaida – negaivinti nukentėjusiojo
  Didžiausia klaida – negaivinti nukentėjusiojo Pagal statistiką Lietuvoje, ištikus staigiai mirčiai – miokardo infarktui, po skendimo ar elektros traumos – tėra atgaivinama vos 5 proc. žmonių, o pasaulyje –